O pobożności protestanckiej

Autor: Mateusz Wichary

Pobożność protestancka tradycyjnie odzwierciedla surowość nabożeństw. Wierny ma przyjąć Słowo i nim żyć – zarówno zachętą jak napomnieniem, obietnicami jak przestrogami.

Pobożność protestancka jest więc w swym charakterze jeśli chodzi o formy zewnętrzne oszczędna, a jeśli chodzi o życie wewnętrzne wiernego bogata w przemyślenia i rozważania nad Słowem i jego implikacjami dla codziennego życia. Miejscem więc, gdzie realizuje się pobożność protestanta jest życie rodzinne i praca. Choć właściwe zrozumienie nauk Pisma Świętego jest dla nas niezbędne dla określenia kogoś jako chrześcijanina i brata w Panu – gdyż wierzymy, że tylko właściwa nauka przynosi właściwe efekty w życiu – to właśnie po owocach – zachowaniu w pracy i spełnianiu funkcji rodzinnych ostatecznie rozpoznajemy, kto jest prawdziwie wierzący, a kto nie.

Akcent na wymierne, widzialne owoce w uczciwości pracy widać w kulturze tradycyjnie protestanckich krajów, takich jak kraje skandynawskie, Holandia. Wielka Brytania czy USA, gdzie – pomimo znaczących różnic w ustroju – etyka pracy oraz podejście o do własności prywatnej stoi na bardzo wysokim poziomie.

Reklama

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s