Łk 5:12-15: Właściwa postawa w proszeniu o cud

 

 

 • a gdy był w jednym z miast – najwyraźniej realizacja 4:43.

 • Czym jest trąd? Przewlekła choroba; biały nalot na skórzel wypadają włosy; gnije ciało. Nawet kontekst z tredowatym był ryzykowny i zabroniony. Usunięcie innych chorób przez Boga w Biblii – uzdrowienie; z trądu – oczyszczenie (oprócz 2 wyjątków). Kpł 13-14 szczegółowe przepisy dotyczące trądu: ogólnie, był nieczysty, musiał być odosobniony. Szczegółowo opisane kiedy trąd ustępuje –warunek, aby przywrócić do społeczności.

 • Padł na twarz: czemu?

 • Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić – o to chodzi: o taką postawę: (i) uznanie zależnościjeśli chcesz. On nie dyktuje Chrystusowi co ma zrobić w przekonaniu, że Chrystus NA PEWNO to uczyni – bo nie jest osobą, która może dyktować Chrystusowi warunki. Czy to nie niszczy zaufania? A czy „bądź wola Twoja” niszczy zaufanie? Nie niszczy. To zaufanie w wolę i mądrość Boga (On wie lepiej), nie w samą skuteczność Jego mocy (On to uczyni, bo ma taką moc). (ii) konkretna prośba: proszę o oczyszczenie. Wiem, że możesz i dlatego proszę, wiedząc, że uczynisz, co chcesz. UWAGA: nie jest zastosowaniem tej postawy NIE proszenie o konkretne rzeczy. Np. „Panie, zrób co zechcesz.” Oczywiście, taka modlitwa jest dobra w sensie zdania się na Boga, ona wyraża wiarę – ale nie jako prośba. Bo to prośba po prostu NIE jest. Prośba polega na proszeniu o coś konkretnego; zastrzeżenie jeśli chcesz daje pełną wolność Chrystusowi działania w zgodzie z Jego święta wolą. Ale jest tu tez miejsce na nasze pragnienie; na nasze wskazanie problemu, przyczyny, bólu, z którym przychodzimy.I wolno nam to uczynić.

 • Jeśli chcesz: to wspaniałe wyznanie praktycznej wiary we wszechmoc Chrystusa.

 • Chcę, bądź – Słowo Jezusa zmienia rzeczywistość. Akcent na Nim, nie praktyce, metodzie. To zwykłe dwa słowa. Na samo Słowo Jego trąd ustępuje.

 • Czemu znów nie chce, aby mówił o tym?

 • Złóż ofiarę: nakazuje Mu spełnienie wszystkich Bożych wymagań. To utożsamia Jezusa z Bogiem – ofiarę składano, kiedy Bóg uzdrawiał. (ii) Jezus nic nie chce dla siebie – chce, aby oddał chwałę Bogu w sposób, w jaki to było nakazane.

 • Na świadectwo dla nich – (i) że został uzdrowiony; ale w pewnym sensie i (ii) kim jest Jezus.

 • W. 15: tym bardziej: czyli: to tym bardziej powodowało, że przychodzili

 • Słuchać i dać się uzdrowić: najpierw słuchać. Albo: tych słuchających było więcej niż tych po uzdrowienie.

 • Sam zaś oddalił na pustkowie i modlił się: dlaczego? Był też człowiekiem; potrzebował tego. Do czego? Dla siebie; aby być blisko Ojca. To ważniejsze niż służba, lub: to pierwsze, pierwotniejsze względem służby. Chocby najbardziej ważnej i spektakularnej.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s