Dlaczego protestanci chrzczą się powtórnie?

246-chrzest-gdansk M. Wichary

Żadni protestanci nie chrzczą się powtórnie. Byłoby to wbrew Pismu Świętemu, które mówi o jednym chrzcie, a nie kilku (Efezjan 4:5).

 

Natomiast większość kościołów protestanckich (poza luteranami, prezbietrianami, metodystami i anglikanami) wierzy, że autentyczny chrzest musi być działaniem wiary. Wiarę przy tym rozumie jako świadome (odpowiednio do wieku oczywiście) zaufanie Jezusowi Chrystusowi, wyrażające się właśnie (między innymi) poprzez decyzję o chrzcie. Przykłady takich właśnie chrztów odnajdujemy na kartach Nowego Testamentu. Również biblijne zrozumienie chrztu jako „wyrażonego Bogu pragnienia dobrego sumienia” (1Piotra 3:21) czy łączące się z pogrzebaniem razem z Chrystusem i wraz z Nim przez wiarę ożywieniem (Kol 2:12) wskazuje na obecnośc wiary w osobie chrzczonej.

 

W związku z tym kościoły te chrztu w wieku niemowlęcym nie uznają za faktyczny chrzest. Tak więc chrzest jest powtórny tylko z punktu widzenia osoby, która uznaje zasadność chrztu niemowląt.

 

Reklama

One response to “Dlaczego protestanci chrzczą się powtórnie?

  1. Jest też w Dziejach Apostolskich mowa o chrzczeniu się całymi rodzinami. Oczywiście, nie zakłada to że chrzczono przy okazji i niemowlęta, ale nie jest to wykluczone.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s