Zbawienie i uwielbienie

Większość kościołów ma problem z relacją zbawienia do uwielbienia. Skutki są dość poważne.

W skrócie, niewiele osób dostrzega, że celem zbawienia jest uwielbienie. I postrzega zbawienie jako cel sam w sobie. A to stawia w centrum człowieka, a nie Boga.

Pamiętam kiedyś na konferencji pastorskiej dyskusje o sztuce. Doszliśmy do porozumienia. Sztuka jest dobra, bo można ją wykorzystać ewangelizacyjnie. Podobnie warto być dobrym sąsiadem. Zdarza się, że sąsiad się przez to nawraca. Warto również zapytać znajomego: „O co byś chciał, by się modlić?” Znane są przypadki, że się przez to ludzie nawracają.

Wow, wszystko służy ewangelizacji. Czy to dobrze?

To obłudnie i niebiblijnie.

To obłudnie i wobec Boga i wobec ludzi. Sztuka bowiem jest wartością nie poprzez bycie narzędziem ewangelizacji, ale uwielbienia. I jako wyraz uwielbienia czasem służy ewangelizacji. Ale nie musi. W tym nie zawiera się jej wartość. Jej wartość polega na tym, że człowiek ujawnia w niej/przez nią potencjał, dany mu przez Stwórcę, i – chrześcijanie chcąc, a niechrześcijanie nie chcąc – chwali przez to Niego.

Sztuka nie powodowana pragnieniem pokazania, wyrażenia czegoś prawdziwego, będzie kiepska. Może poprawna teologicznie, ale nieciekawa. Sztuka tworzona dla ewangelizacji będzie skrywała w sobie fałsz.

Modlitwa nie służąca uwielbieniu Boga, ale zbawieniu człowieka, jest obłudna. Pytanie o modlitwę kogoś dla niego samego, jako strategia pozyskania go, jest użytkowym traktowaniem Tego, do którego jest zanoszona. Może się udać. Ale będzie to oszustwo.

Bycie dobrym sąsiadem to posłuszeństwo Bożemu przykazaniu. Robimy to dla Boga, dla uwielbienie jego Imienia. Uwielbienie Jego Imienia jest ważniejsze niż cokolwiek innego. Również zbawienie tego sąsiada. Oczywiście, cieszymy się, gdy sąsiad się nawraca. Ale nie kupujemy go swym dobrym sąsiedztwem, jeśli wynika ono z potrzeby uwielbienia Boga. Kiedy robimy to dla ewangelizacji, jest w tym deal.

Uwielbiajmy Boga. A sam będzie przydawał tych, którzy widząc to uwielbienie, będą zbawiani.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s