Czy „ewangelicy” i „ewangelikaliści” to to samo?

time_evangelicals

Nie. Ewangelik to staropolskie określenie protestanta. Dzisiaj jednak stosuje się je jako określenie protestanta należącego do jednego z bardziej tradycyjnych kościołów protestanckich, charakteryzujących się skupieniem na liturgii, wykształtowanej teologii wyznaniowej, trudnościami z misyjnością. W Polsce będzie to luteranin (inaczej: wierny kościoła ewangelicko-augsburskiego), reformowany (wierny kościoła ewangelicko-reformowanego) i co ciekawe metodysta (wierny kościoła ewangelicko-metodystycznego). Intencję taką widać w przyjętych przez owe kościoły nazwach, które wszystkie zawierają określenie „ewangelicki”.

Ewangelikał/ chrześcijanin ewangeliczny/ ewangelikanin/ ewangelikalista (autorzy artykułów w prasie powszechnej stosują różne formy) – to wszystko próby tłumaczenia angielskiego pojęcia „evangelical”. Więcej na jego temat dowiesz się tutaj.   Tutaj natomiast dowiesz się więcej o kościołach ewangelikalnych w Polsce. Ogólnie, oznacza on reprezentanta zazwyczaj jednego z bardziej współczesnych kościołów protestanckich, charakteryzującego się przekonaniem o potrzebie osobistego nawrócenia, nadrzędnej roli Biblii w pobożności i otwartością na misję i ewangelizację.

Ciekawostką jest kościół baptystów, który choć ma już 400 letnią historię (będac starszym wyznaniem niż np. metodyści) tożsamościowo rozpoznaje się raczej wśród ewangelikałów niż ewangelików. Podobnie kościół prezbiteriański na świecie, nawet starszy niż baptystyczny, który w dużej mierze zachowuje ewangelikalną tożsamość.

M,. Wichary

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s